Here are this week’s best grocery deals. Special thanks to www.pennypinchinmom.com for any coupon matchups you see. Happy shopping!

ALDI
Oranges-1.49/4#
Grapes-red/green grapes=.79/lb
Cantaloupe-.99
Bananas-.29/lb
blueberries-1.29/pk

SUNFRESH
Pork chops-1.69/lb
Hiland yogurt-.33
Peter pan PB 1.79
Grapes-.99/lb
through Sunday-
Grands biscuits-.99
Oscar Mayer Lunchables-1.00

HYVEE
3 day sale
GM cereal-2.00 earn .02 off/gal gas with each item purchased
Skippy PB-1.77Deli ham-1.98/lb
GREAT DEAL

Weekly deals and matchups
Starkist chunk light tuna select varieties 2.6 or 3 oz. – $.99
$0.55/2 StarKist Single Serve Tuna Pouches printable
$0.55/2 StarKist Pouch Tuna printable
$1/2 StarKist Pouches (The Coupon Book)
Final Price: As low as $.49 each wyb 2

Knorr sides select varieties 3.8 to 5.8 oz. – $1.00
$1/4 Knorr Sides Products printable
Final Price: $.75 each wyb 4

Ronzoni Healthy Harvest, Smart Taste or Garden Delight pasta select varieties 12 oz – $1.00
$1/2 Ronzoni Healthy Harvest printable
Final Price: $.50 each wyb 2

Musselman’s apple sauce select varieties 6 ct – 2/$4 or $2.00 eachFREE Game of Bowling wyb Musselman’s Single Serve Applesauce, exp. 8/31/13 (SS 01/06/13 R)
$0.75/1 Musselmans Apple Sauce Single Serve Multipacks, exp. 9/30/13 (SS 08/04/13 R)
Final Price: As low as $1.25

Sara Lee white bread 20 oz. – $2.38$1/1 Sara Lee Bread, exp. 8/30/13 (SS 06/23/13 R)
$1/1 Sara Lee Bread Variety, exp. 8/31/13 (SS 05/19/13 #2 R)
$0.50/1 Sara Lee Bread, Buns or Bagels, exp. 12/31/13 (KC HyVee Coupon Booklet)
Final Price: As low as $.88

Hyvee cottage cheese-1.98 earn .02/gal gas
Hyvee mother’s choice diapers-45-84 ct 12.99 earn .02/gal gas
MCF bath tissue-3.99
Eggs-.98
80% lean beef 1.99/lb
Grapes-.99/lb
Hyvee fruit snacks-1.00
Iceberg/coleslaw mix-.88
Hyvee salsa-1.50/15.5/16oz earn -.02/gal comes out to be 1.18 ish if you buy 16 gal of gas
whole hearts cereal-2.00
hyvee whipped topping-.987
Charmin basic tp-4.98 earn .03/gal

SAVE A LOT
Hunt’s pasta sauce-.88
Whole seedless watermelon-3.Kurts ketchup-.79
Morning delight buttermilk biscuits-.50
American singles cheese-.99
eggs-.99
Grapes-.99
Dole clasic salad mix-.50
Tomato sauce-.25

RED X
Ground beef 80% lean-1.88/lb
pork loin-1.78/lb
cantaloupe-.98
Grapes-.98/lb
Blue bunny squares-2.4Cabbage0,58.kb’Hormel little sizzlers-.98
2# carrots-.98

PRICE CHOPPER
Through Sunday
Oscar Mayer lunchables-.79
Clementines-3.77/3# FANTASTIC PRICE
Grands biscuits-.99
Land O’Frost premium deli Meats-2.99

Weekly deals and matchups
Cantaloupe-1.19
BC vegetables-.39 Canned
GM Cereal-1.49
$1/2 Cheerios Cereals printable
$0.50/1 Cocoa Puffs Cereal printable
$1/2 General Mills Kid Cereals printable
$0.50/1 Cheerios Original Cereal printable
$1/3 General Mills Big G Cereal, exp. 9/14/13 (SS 08/04/13)
$0.75/1 Total Whole Grain or Total Raisin Bran, exp. 8/24/13 (SS 07/14/13)
Click for More CouponsFinal Price: As low as $0.74 each
*If variety is applicable to sale

Yoplait Yogurt 4-6 oz. Selected Varieties – 10/$5 or $0.50 each
$0.40/6 Yoplait Yogurt printable
$0.40/6 Yoplait Yogurt Cups printable
$0.40/6 Yoplait Cups, exp. 9/7/13 (SS 07/14/13)
$0.50/8 Yoplait Cups, exp. 9/7/13 (SS 07/14/13)
Click for More Coupons
Final Price: As low as 6/$2.60 or $0.43 each

Pillsbury Crescent or Cinnamon Rolls 8-13.9 oz. Selected Varieties – 2/$4 or $2 each
Earn 80 Bonus Box Tops via mail-in form when you buy ANY 12 General Mills BoxTops for Education® products* in a single visit between 7/6/13 and 9/8/13.
$0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls printable

$0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls printable
$0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls (SavingStar Deposit)
$0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls (SavingStar Deposit)
$0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls printable
$0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls printable
Click for More Coupons
Final Price: As low as 2/$1.50 or $0.75 each

Friskies Party Mix 2.1 oz. Selected Varieties – 10/$10 or $1 each
$1.10/2 Friskies Cat Treats printable
$1/1 Purina Friskies Brand Cat Treats, exp. 9/16/13 (SS 06/16/13)
$0.50/1 Purina Friskies Brand Cat Treats, exp. 9/16/13 (SS 06/16/13)
$0.50/2 Friskies Cat Treats or Whisker Lickins Cat Treats, exp. 10/28/13 (RP 07/28/13 R)
Final Price: As low as 2/$0.90 or $0.45 each

Nature Valley or Fiber One Bars 5-10 ct. Selected Varieties – 3/$5 or $1.67 each
$0.50/2 Nature Valley Granola Bars printable
$0.60/2 Nature Valley Granola Bars, Nature Valley Granola Thins or Nature Valley Soft-Baked Oatmeal Squares printable
$0.60/2 Nature Valley Granola Bars, Nature Valley Granola Thins or Nature Valley Soft-Baked Oatmeal Squares printable
$0.50/1 Nature Valley Granola Bars, Nature Valley Granola Thins or Nature Valley Soft-Baked Oatmeal Squares, exp. 8/17/13 (SS 06/23/13)
$0.50/1 Fiber One Chewy Bars printable
$0.60/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products, (Bars, Brownies, Cakes) or Fiber One Protein Chewy Bars printable
$0.60/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Products (Bars, Brownies, Cakes), or Fiber One Protein Chewy Bars printable
$0.50/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Caolorie Product, exp. 9/28/13 (SS 08/04/13)
Click for More Nature Valley Coupons
Click for More Fiber One Coupons
Final Price: As low as $1.17 each

BC diapers-13.99

HENHOUSE
red/black plums-.99/lb
apple pears-.99 ea

Get 1 Rotisserie Chicken FREE wyb 4 Knorr Pasta or Rice Sides 3.8-5.8-oz., selected varieties – $1.00
$1/4 Knorr Sides Products printable
Final Price: $.75 each wyb 4

Healthy Choice Greek frozen yogurt 11.4-12-oz., selected varieties – $1.79
$1/1 Healthy Choice Greek Frozen Yogurt printable
Final Price: $.79

Blue Bunny ice cream or sherbet scrounds 1.75-qt. squares, selected varieties – 2/$5 or $2.50 each
$0.75/1 Blue Bunny Premium Ice Cream printable
$0.75/1 Blue Bunny Premium Ice Cream printable
Final Price: As low as $1.75

Dawn dish liquid 9-oz., selected varieties – $.99
$0.25/1 Dawn Product, exp. 8/31/13 (P&G 07/28/13)
Final Price: $.49

Charmin Basic white bath tissue 12-ct. double roll – $5.99
$0.25/1 Charmin Product, exp. 8/31/13 (P&G 07/28/13)
Final Price: $5.49

Hunt’s Snack Pack pudding or gelatins 4-pk., selected varieties – $.88
$0.45/3 Snack Pack Pudding, exp. 9/15/13 (SS 08/04/13)
Final Price: $.58 each wyb 3

Advertisements